Náš tip
Sensura Mio - jednodílný sáček kolostomický - konkávní, PRŮHLEDNÝ - 10 ks, MAXI s otvorem 10-60 mm
Sensura Mio - jednodílný sáček ...
1 217 Kč
Novinky
Skladem
Bateriová odsávačka nosních hlenů
Rychle a jemně odstraňuje přebytečný ...
998 Kč
Dámské vycházkové pantofle Santé - N/211/1/87/CP- tyrkysová s šedou podešví
Dámské zdravotní pantofle s anatomicky ...
1 123 Kč
Články | Poškození sluchu
autor: Malkol | Publikováno v rubrice: Zdraví
Při expozici hluku jsme vystaveni riziku zdravotního poškození. Negativní účinky hluku poškozují jednak samotný orgán zvukové percepce – ucho. Na lidský organismus působí ale i druhotně. Je známo, že osoby pohybující se v prostředí s vyššími hladinami hluku jsou vystavené zvýšenému riziku vzniku hypertenze – vysokého krevního tlaku, poruchy koncentrace, poruchy spánku., poruchy funkce trávicího traktu, neurologické poruchy.
Přímým důsledkem vyšší hladiny hluku je akustické trauma. Vyskytuje se ve dvou podobách. Jako akutní akustické trauma, zkráceně označováno také jako akutrauma. Typicky jako důsledek třesku, výstřelu nebo výbuchu v blízkosti, výbuchu. Počáteční ohlušení se postupně začíná zlepšovat, často přetrvávají šelesty, šumy, popř. pískoty. Možnosti léčby jsou omezené.
Druhou formou je chronické akutrauma. Vzniká postupně, následkem déle trvající expozice hluku, například v souvislosti s prací, nebo s pobytem v prostředí s hlasitě reprodukovanou. hudbou. Zrádnost spočívá v tom, že porucha se vyvíjí plíživě, aniž by si ji postižený včas uvědomil. I dnes jsou možnosti léčby omezené.
Riziko vzniku chronického poškození sluchu není spojeno jen s pobyty se zřejmě hlučným provozem, jako jsou průmyslové provozy a letiště. I relativně klidné a pro mnohé odpočinkové domácí práce mohou být spojeny s expozicí nadměrnému hluku. Travní sekačka, křovinořez, vrtačka.
Zcela mylná je také představa těch, kteří již si poškození sluchu uvědomují, a domnívají se, že nedoslýchavost sama je již před dalším poškozením chrání. Opak je pravdou. Poškození sluchu snižuje schopnost reaktivity středoušních svalů, u zdravých jedinců do jisté míry adaptujících ucho na náraz hluku.
Možnosti léčby jsou prakticky u všech poškození sluchu i dnes omezené. Preventivní použití protihlukové ochrany je opodstatněné i při relativně krátkodobých a méně častých domácích činnostech. Na ochranu sluchu bychom neměli zapomínat při práci s travní sekačkou, travním traktorem, křovinořezem, vrtačkou, nebo okružní pilou.
Při výběru vhodné ochrany sluchu je rozhodující to, před jakým druhem hluku potřebujeme být chráněni. Hluk charakteru třesku (střelba) zasahuje spíše vysoké frekvence, naopak hluk pracovních strojů zaujímá střední pásmo zvukového spektra.
zpět na seznam článků